ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

رمز عبور را فراموش کرده اید ؟

*

پرینتر سه بعدی

پرینترهای سه بعدی

پرینترهای سه بعدی یا چاپگرهای سه بعدی تجهیزاتی هستند که با استفاده از طرح های سه بعدی که معمولا با نرم افزارهای  طراحی آماده شده اند را به صورت سه بعدی و واقعی میسازند.  در  این روش  تولیدی معمولا از ذوب مواد اولیه که به صورت فیلامنت وارد اکسترودرمی شود و پس از ذوب به صورت  لایه به لایه بر اساس کدهای داده شده به دستگاه تزریق و ساخته می شوند. این سیستم ها قابلیت ساخت اجسام از مواد فلزی – پلاستیکی و برخی رزین ها و همچنین خمیر سرامیک و حتی مواد غذایی و.....را دارند.
 کاربرد چاپگرهای سه بعدی چیست؟

در حال حاضر ساخت مدلهای سه بعدی  با این چاپگرها  در اکثر صنایع  از هوافضا گرفته تا ساخت کیک و شکلات فانتزی و ساختمانها به کار گرفته شده اند به ویژه در پزشکی - دندان پزشکی وجراحی و ساخت انواع پروتزها تحولی شگرف ایجاد کرده اند
پرینترهای سه بعدی توانایی ساخت هر نوع قطعه و مدلی را با هر شکل پیچیده و هر ابعادی  از هر جنس و استحکامی را دارا می باشند.ساخت قطعات بصورت نمونه یا کاربردی فرقی برایش ندارد و ساخت قطعات با این روش در تیراژهایی که قالب سازی صرفه اقتصادی ندارد بسیار مفید و موثر می باشند. سرعت – دقت –کیفیت باعث فرا گیر شدن این سیستم شده است
کیفیت قطعات پرینت شده :
کیفیت قطعات تولید شده با این روش از دقت بسیار بالایی برخوردارمی باشند و بنا به نیاز مصرف کننده ومطابق با طراحی صورت گرفته قطعات ساخته می شوند

انواع پرینتر سه بعدی:
در حال حاضر این نوع دستگاه ها با سیستم های متفاوتی اجسام  سه بعدی را تولید می نمایند ولی در کل به دو سیستم تقسیم می شود 1- سیستم تزریق مواد اولیه با ذوب کردن مواد  درداخل اکسترودر و لایه به لایه تزریق شدن تا انتهای کار 2- سیستم پودری یا  رزینی و کاغذی و ذوب آنها با اشعه لیزر یا فرا بنفش می باشد که این روش بیشتر برای فلزات سخت مانند فولاد و تیتانییم و امثال آنها کاربرد دارد.
خدمات ساخت قطعات با چاپگرهای سه بعدی :
شرکت هایی که خدمات ساخت این اجسام را در ایران انجام می دهند معمولا به دو شکل کار می کنند یا متقاضی فایل طراحی شده را ارائه می دهد و آنرا برایش تولید می کنند یا نمونه ای از قطعه مورد نظر را ارائه می دهد که در این صورت با روش های اسکن سه بعدی یا مهندسی معکوس فایل مورد نظر آماده و قطعه مربوطه ساخته می شود.
مواد اولیه پرینت سه بعدی :
مواد اولیه این دستگاه ها در روش شماره یک بصورت فیلامنت تولید و عرضه می شود و در حال حاضر تعداد 24 نوع مواد از جنس های مختلف بشرح مندرج در ادامه در بازار موجود و بنا به درخواست متقاضی از آنها استفاده می شود. این مواد با استحکام و خصوصیات مختلف از سخت تا انعطاف پذیر و نیز عایق و رسانا و حتی فیبرهای کربنی و در 25 رنگبندی برای این دستگاه ها موجود می باشد.
     لیست و قیمت چاپگرهای سه بعدی :
لیست و قیمت مواد اولیه :
عوامل موثر در هزینه خدمات ساخت :
هزینه ساخت قطعات با این روش به چهار فاکتور مهم بستگی دارد 1- ابعاد قطعات 2- پیچیدگی قطعات3- جنس قطعات 4- تیراژقطعات
نرم افزارهای مورد استفاده:
پرینترهای سه بعدی از نرم افزارهای مختلفی نظیر مانند Cura، Mankati، Simplify و ... استفاده می کنند و مدل‌هایی که با تمام نرم افزارهای طراحی سه بعدی مانند CATIA، SolidWorks، Rhino، 3dsMax و ... طراحی و با خروجی stl یا obj ذخیره شده‌اند را مورد استفاده قرار می دهند.
تمام چیزهایی که باید در مورد پرینترهای سه‌بعدی بدانید!
در دنیای بدون مرز تکنولوژی، ما هر روز شاهد ورود محصولی جدید به بازارهای مصرف هستیم ولی در مورد پرینترهای سه‌بعدی باید گفته شود که تکنولوژی جدیدی محسوب نمی‌شوند ولی به دلیل قیمت بالا و کارایی‌ به نسبت پایین خیلی مورد توجه همگان قرار نمی‌گرفته است. اما امروزه با پیشرفت این محصول، کارایی‌های آن افزایش و قیمت آن‌ها به نسبت کاهش پیداکرده است، ما در این مختصر سعی بر آشنایی شما با این محصول جدید را داریم
پرینتر سه‌بعدی چیست؟
پرینترهای سه‌بعدی به عنوان تولیدکنندگان ذره‌ای یا لایه‌ای نیز شناخته می‌شوند، زیرا اساس کار آن‌ها بدین گونه است که محصول موردنظر ما را به‌صورت لایه به لایه بر روی یکدیگر می‌سازد تا درنهایت به محصول درخواستی برسد، البته بزرگ‌ترین ویژگی این محصول نسبت به روش‌های سنتی دقت بالا و سرعت بیشتر و هدر رفت ماده اولیه خیلی کمتر است.
البته در مورد کاربردهای این‌گونه پرینترها باید عرض شود که آن‌ها هم‌اکنون در بسیاری از صنایع در حال خدمت‌رسانی هستند ولی مقیاس کار آن صنایع بسیار کوچک است، از پرینترهای سه‌بعدی به دلیل کنترل و طرز کار سخت آن‌ها معمولاً برای ساختن نمونه‌های اولیه محصولات مورداستفاده قرار می‌دهند و در خط تولید کارخانه‌ها کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرند.
امروزه با فعال شدن شرکت‌های تکنولوژی در این زمینه ما شاهد ساخته‌شدن مدل‌های خانگی این نوع پرینترها هستیم که البته هنوز جای خود را به آن صورتی که باید بین مصرف‌کنندگان خانگی باز نکرده است.
حال شما لحظه‌ای پیش خود فکر کنید که در صورت داشتن چنین محصولاتی قادر به انجام چه‌کارهایی می‌شدید! دیگر شما بجای خریدهای اینترنتی برخی از کالاها می‌توانید محصول موردنظر خود را با تغییرات و اصلاحات دلخواه خود در اتاق شخصیتان تولید کنید و از آن لذت ببرید.
پرینترهای سه‌بعدی چگونه کار می‌کنند؟

در مورد چگونگی کارکرد این دستگاه‌ها و تفاوت اساسی آن‌ها با دستگاه‌های CNC (دستگاه‌های کنترل عددی) نیز بایستی گفت که پرینترهای سه‌بعدی عمدتاً از روش استفاده از مواد مذاب برای ساختن محصول نهایی استفاده می‌کنند ولی دستگاه‌های CNC عمدتاً از طریق برش یا جدا کردن بخشی از یک محصول کلی برای رسیدن به محصول نهایی استفاده می‌کنند.
البته در مورد کنترل هر دو دستگاه بایستی آموزش‌های لازم را دیده باشید وگرنه این دستگاه‌ها به‌راحتی قابل‌استفاده نیستند. حال‌آنکه پرینترهای سه‌بعدی با توجه به مواد ورودی‌شان نحوه کارکردشان فرق دارد به‌گونه‌ای که این پرینترها با پلاستیک و یا نایلون و یا فلز و یا دیگر مواد قابل سیلان کار می‌کنند که البته همه این‌ها بستگی به نوع درخواست ما از محصول نهایی دارد.
پرینترهای سه‌بعدی بعد از ذوب کردن مواد اولیه به‌صورت لایه به لایه شروع به تزریق مواد اولیه به پلتفرم می‌کنند که این لایه‌ها به یکدیگر محکم می‌شوند و بعد از زمان کوتاهی محصول نهایی ما آماده استفاده می‌شود.
________________________________________
ارزش پرینترهای سه‌بعدی در چیست؟
ارزش واقعی این پرینترها در دو زمینه اقتصاد و نوآوری بررسی می‌شوند، ازنقطه‌نظر اقتصادی این نوع پرینترها باعث باز کردن پنجره‌های جدید اقتصادی بر روی جامعه است و با کمک این نوع پرینترها سرعت و تنوع تولید محصولات و صدالبته کیفیت آن‌ها بیشتر می‌شوند به‌گونه‌ای که باعث ایجاد شدن هزاران فرصت شغلی برای جامعه می‌شود.
حال شما فرض کنید که در منزل خود یک دستگاه دارید که می‌تواند رؤیاها و تفکرات شما رو از دنیای خیال و تصور و مجازی به دنیای واقعی بیاورد و نمود تفکرات خود را به چشم ببینید! که در آن صورت بدون شک نوعی انقلاب در نوآوری و تولید محصول به وجود می‌آید زیرا ازآن‌پس هزینه تبدیل کردن ایده به واقعیت بسیار پایین می‌آید. مثلاً بدون آنکه برای خرید کفش به بازار بروید می‌توانید نقشه سه‌بعدی مناسب با اندازه خود را در اینترنت یافته و آن را با قیمتی پایین‌تر خریداری کنید؛ سپس اقدام به پرینت و استفاده کنید!
________________________________________
مشکل پرینترهای سه‌بعدی در چیست؟
در حال حاضر مشکلی که به نظر در آینده دردسرساز خواهد شد مشکلات به وجود آمده ناشی از ساختن محصولاتی تقلبی توسط این پرینترها و فروختن آن‌ها در بازار است. زیرا در صورت همه‌گیر شدن این پرینترها دیگر ساختن محصولاتی دقیقاً شبیه محصولات اریجینال کار سختی نخواهد بود و ما شاهد هجوم محصولات تقلبی به بازار می‌شویم که نتیجه آن خسارت وارد شدن به شرکت‌های بزرگ است و در صورت ورشکسته شدن آن شرکت‌ها علاوه بر ضررهای اقتصادی آن شاهد بیکاری حجم عظیمی از کارگران خواهیم بود. حتی اخیراً کار پرینترهای سه‌بعدی به جعل آثار نقاشی ون‌گوک کشیده شده است!
البته تمام مشکلات گفته‌شده یک‌طرف و امکان استفاده از مواد اولیه خطرناک برای سلامتی بدن انسان در محصولات تولیدی تقلبی نیز در طرف دیگر قرار دارد، مثلاً تصور کنید که یک عینک ازنظر شما مرغوب می‌خرید ولی درواقع آن عینک یک کپی آن عینک توسط پرینترهای سه‌بعدی باشد که بجای استفاده از مواد اولیه استاندارد در آن از مواد مضر و خطرناک استفاده‌شده باشد، نتیجه فاجعه‌بار خواهد شد لذا به چنین دلایلی هنوز شرکت‌های بزرگ تمایلی برای همه‌گیر شدن این نوع تکنولوژی ندارند. ولی خواه ناخواه دنیا به سمت همه‌گیر شدن آن تکنولوژی پیش می‌رود لذا برای کنترل مشکلات گفته‌شده دولت‌ها بایستی قوانینی را در آن زمینه تنظیم کنند تا مشکلات به حداقل خود برسد.
در حال حاضر برای آشنایی با انواع مختلف پرینترهای سه‌بعدی موجود در بازار اطلاعات زیادی بر روی سایت‌های مختلف وجود دارد ولی در مورد نحوه کار کردن با آن‌ها اطلاعات چندانی در دسترس نیست ولی اگر به کمک نیاز داشتید دانشگاه ماساچوست می‌تواند کمک شایانی به شما در هر زمینه‌ای مربوط به این نوع پرینترها انجام بدهد!
Engadget چاپگر سه‌بعدی
چاپگرهای سه بعدی وسیله‌هایی هستند که با استفاده از آنها می‌توانید از فایل های سه بعدی که در کامپیوتر خود دارید نمونه سه بعدی واقعی بسازید.
در چاپگرهای سه بعدی خانگی، برای تولید محصولات از ذوب پلاستیک بهره می برند. چاپگرهای سه بعدی صنعتی با قابلیت پرینت با استفاده از فلزات، رزین های مایع، خمیر سرامیک و حتی مواد خوراکی ساخته شده اند.
تاریخچه
امکان سنجی و ایده پردازی پرینت های سه بعدی برای بار اول در سال 1950 به ذهن دانشمندان راه یافت. طرح اولیه ی پرینتر های سه بعدی در دهه هشتاد با نام "RapidPrototyping" و اولین نمونه از آن توسط چارز هال ساخته و به نام این دانشمند ثبت شد. اما پرینترهای سه بعدی حال حاضر برای اولین بار با روش SLA درسال 1986 ساخته و دوسال بعد وارد بازار شدند.
کاربردها
پرینت سه بعدی و کمک در طراحی جواهر آلات
پرینترهای سه بعدی و کمک در طراحی اعضای مصنوعی
پرینت سه بعدی و پرینت از سمعک
امروزه مدلسازی سه بعدی در رشته های گوناگونی همچون قطعه سازی، معماری، طراحی صنعتی، روباتیک، صنایع هوافضا و...رایج است. این مدلسازیها تا پیش از این به شکل تصاویر دو بعدی روی صفحه های نمایشگر یا روی کاغذ ارائه می شدند تا افراد با دیدن آنها درکی از آنچه طراحان در ذهنشان دارند بدست آورند.
پرینتر های سه بعدی توانایی تولید هر نوع قطعه ای با هر شکلی و زاویه ای که باشد، تو پر باشد، یا تو خالی، صاف باشد یا منحنی،… هر قطعه ای با هر طراحی را دارد. این نیاز در همه جا قابل لمس است. صنعت، پزشکی، آموزشی، خودرو سازی، نظامی و هر کاری که نیاز به شبیه سازی ، تولید ماکت و ساخت طرح اولیه دارد،با استفاده از پرینتر سه بعدی، هم می تواند، پروسه ی زمانبر شبیه سازی وساخت ماکت قطعات را تسریع بخشد و تنها با پرینت گرفتن طرح سه بعدی در زمانی بسیار کم، به بررسی قطعه بپردازد.
هوافضا
چاپ سه بعدی در هوافضا، نوآوری سریع و پروازی با اعتماد به نفس را رقم می زند. این تکنولوژی به محققان کمک می کند ایده های خود را به راحتی تصویرسازی کنند و بهتر بتوانند تحقیقات خود درباره فضای ماوراء جو زمین را کامل کنند. در گذشته طراحان در هوافضا باید زمان زیادی را صرف تصور و مدلسازی می کردند. امروزه تکنولوژی چاپ سه بعدی، این اجازه را به مهندسین هوافضا می دهد که در ساخت تجهیزات، دستگاه ها وقطعات یدکی هواپیما بتوانند اختراعات خود را به راحتی نمونه سازی کنند و بتوانند قالب های مختلفی را چاپ کنند.و حتی در تعمیر قطعات هواپیمای خود سرعت عمل داشته باشند.
معماری
ساخت سریع جزئیات ساختمان، مدل ها و ماکت های با دوام از طراحی های مختلف معماری، تنها با چاپ سه بعدی امکان پذیر شده است. تکنولوژی چاپ سه بعدی به معماران و شرکت های معماری کمک می کند که به طرز حیرت انگیزی ماکتی بادوام و دقیق از مدل های طراحی شده وآرایه های مختلف طرح خود داشته باشند.
خودروسازی
پرینتر سه بعدی نمونه طراحی شده قطعات در خودروسازی و بررسی دقیق نمونه، قبل از تولید ، از کوچکترین خطا در تولید جلوگیری کرده و به طراحی دقیق تر تجهیزات کمک می کند. مهندسین می توانند با پرینتر سه بعدی نمونه قطعات با حجم کم،بررسی های لازم را دقیق تر انجام داده و از تولید و اشتباهات مکرر جلوگیری کنند. چاپ سه بعدی موانع نوآوری در تولید را می شکند و حرکت در راستای تولید با اطمینان را سرعت می بخشد.
قطعات صنعتی
تولیدات صنعتی بر پایه طراحی دقیق و حرفه ای قطعات استوار می باشد. این امر نیاز به بررسی دقیق نمونه قیل از تولید می باشد، که پرینترهای سه بعدی کمک شایانی در این زمینه به تولید کنندگان می کند. با استفاده از پرینت سه بعدی می توان سفارشات سریع قطعات با ساختار پیچیده را با تمام جزئیات بررسی و نواقص را رفع کرد.
تجهیزات نظامی
تجهیزات نظامی دارای ساختار پیچیده و قطعات ظریف و حساسی می باشد که این امر مدلسازی و ماکت سازی طرح اولیه را مشکل کرده. با استفاده از پرینترهای سه بعدی می توان هر نوع قطعه ای با هر ساختاری را چاپ کرد. می توان عنوان کرد بیشترین کاربرد پرینترهای سه بعدی در این زمینه می باشد.
تجهیزات پزشکی
برای تولید تجیزات پزشکی و طراحی های دقیق در این زمینه، و همچنین تولید اندام های مصنوعی، نیاز به تولید طراحی قالب هایی با ابعاد و متریال بادوام می باشد که پرینترهای سه بعدی پاسخگوی این نیاز در علم پزشکی می باشند
کولاک پرينترهاي سه بعدي در جهان فناوري
کارشناسان پيش بيني کرده‌اند که تکامل اين ابزارها و توسعه آن ها در سال هاي بعد باعث ايجاد انقلابي عظيم در زندگي انسان ها خواهد شد. اگر بخواهيم يک توضيح مختصر و کامل در مورد پرينترهاي سه بعدي بدهيم بايد گفت که يک پرينتر سه بعدي، يک دستگاه ايجاد اشياء به صورت واقعي و ملموس است.
به گزارش صبحانه، در جهان فناوري ها چيزي به اسم سکون و يکنواختي معنا ندارد و هر روز شاهد ايجاد تغييرات و پيشرفت هاي بيشتري در شاخه هاي مختلف هستيم اما برخي از اين کشفيات باعث ايجاد تحولي بسيار بزرگتر از آن چيزي که انتظارش را داريم در کار يا زندگي ما مي شود. اين طور که به نظر مي رسد و از حواشي مي شنويم در مورد پرينترهاي سه بعدي اوضاع به همين شکل است و پرينترهاي سه بعدي در سال 2013 تحول بسيار عظيمي را در جهان فناوري‌ها ايجاد کرد و يکي از تاثيرگذارترين و مهم ترين اختراعات بشر در اين سال بوده است.
کارشناسان پيش بيني کرده‌اند که تکامل اين ابزارها و توسعه آن ها در سال هاي بعد باعث ايجاد انقلابي عظيم در زندگي انسان ها خواهد شد. اگر بخواهيم يک توضيح مختصر و کامل در مورد پرینتر سه بعدی بدهيم بايد گفت که يک پرينتر سه بعدي، يک دستگاه ايجاد اشياء به صورت واقعي و ملموس است.
در واقع بعد از اين که الگوي شي از رايانه دريافت شد، شي تعريف شده به صورت واقعي با موادي که از قبل در دستگاه پرينتر تعبيه شده، ساخته شده يا به عبارتي پرينت گرفته مي شود. اين مواد معمولا به صورت رشته يا کامپوزيت هستند و در قسمتي از پرينتر قرار داده مي شوند که بعد از دريافت الگوي رايانه اي عين آن الگو شکل داده شده و در خروجي پرينتر ظاهر مي شود. مثلا شما با استفاده از پرینتر سه بعدی مي توانيد يک ليوان را پرينت بگيريد. مسلما فکر اين ابزار تا چند سال پيش براي ما بسيار دور از ذهن به نظر مي رسيد اما مي بينيم که در حال حاضر به سادگي اين فناوري هاي بسيار پيشرفته کشف و اختراع شده و در اختيار ما قرار داده مي شوند.
فکر اين که ما يک پرینتر سه بعدی کنار اتاق خود داشته باشيم و به طور مثال با آن يک شيريني دلخواهمان را پرينت بگيريم بسيار لذت بخش است. به هر حال بايد گفت که علم بشري به جايگاه بسيار مناسبي رسيده و ديگر نبايد از برخي از پيشرفت ها و خلاقيت هايي که مي بينيم بسيار متعجب شويم بلکه بايد سعي کنيم که به بهترين شکل ممکن از امکانات و فناوري هايي که در اختيار ما قرار داده مي شود، استفاده کرده و از آن ها لذت ببريم. به طور حتم براي اين کار لازم است که به خوبي از فناوري هاي مورد نظرمان و طرز کار آن ها اطلاع داشته باشيم تا بتوانيم به شکل مناسبي از آن ها استفاده کنيم. در موضوع ويژه اين هفته مي خواهيم به گشت و گذار در ميان پرينترهای سه بعدی بپردازيم.
با توجه به اين که سال 2013 به پايان رسيده و وارد سال جديد ميلادي شده ايم کارشناسان يک جمع بندي کلي از فناوري هاي سال قبل انجام داده و بهترين هاي آن ها را اعلام کرده اند. در اين جمع بندي پرينترهای سه بعدی به عنوان يکي از بهترين دستاوردهاي بشري در سال گذشته شناخته شده است و تمامي کارشناسان آي تي آينده بسيار درخشاني را براي اين فناوري پيش بيني کرده و معتقد هستند که پرينترهاي سه بعدي به عنوان يکي از تاثيرگذارترين فناوري ها در سال هاي آينده نقش بسيار پر رنگي را در زندگي انسان ها خواهند داشت. اگر دوست داريد با اين فناوري بيشتر آشنا شويد در ادامه با ما باشيد.
از تخيل تا واقعيت
شايد براي بسياري از افراد، پرينترهای سه بعدی يک ابزار کاملا علمي تخيلي به نظر برسد، اين که فناوري بتواند امکاني را در اختيار ما قرار بدهد که فقط با چند دستور العمل کامپيوتري هر نوع شي قابل تصوري را خلق کنيم و محدوديتي در کار نباشد، ممکن است باعث شود که ياد فيلم هاي تخيلي بيفتيم. اما بايد گفت که برخلاف تمامي اين موارد، پرينترهای سه بعدی يک ابزار کاملا واقعي بوده و تجربه اي بسيار متفاوت را به کاربران هديه مي کنند.
يک پرينتر سه بعدي از تصاوير رايانه اي براي ساخت يا همان چاپ اشياي سه بعدي استفاده مي کند. با استفاده از اين ابزارها مي توان همه چيز را از اسباب بازي هاي کودکان گرفته تا جواهرات يا غذاي مخصوص يک اردک، اعضاي بدن انسان مثل کليه يا حتي اسلحه را توليد کرد و پرينت گرفت. اين مثال ها را آورديم تا بيشتر به عمق گستردگي اين ابزارها پي ببريد.
در مورد چاپ سه بعدي و تاريخچه آن بايد بگوييم که در سال 1983 بود که چالزهال تصميم گرفت تا در زمينه چاپ سبک جديدي را اختراع کند و او موفق به ابداع استريو ليتوگرافي که پروسه چاپ لايه لايه اشيا است، شد. اين اختراع توسط صنايع مختلف به کار گرفته شد تا بتوانند با سرعت نمونه هاي آزمايشي يا قطعات ناياب طرح هاي خاص را بسازند.
اما در مورد چاپگرهاي خانگي سه بعدي همه چيز فرق مي کند، کار کردن با اين ابزارها بسيار ساده است و از مواد غير سمي براي توليدات خود استفاده مي کنند. اگر اغراق نباشد بايد گفت که اگر يک پرينترهای سه بعدی داشته باشيد مانند اين است که يک کارخانه خانگي در دسترس شما قرار گرفته است.
کارشناسان اعتقاد دارند که اين فناوري مي‌تواند و پتانسيل آن را دارد که در ساخت همه چيز انقلابي را به پا کند. البته در اين رابطه نظرات متفاوتي وجود دارد به عنوان مثال آقاي ديويد رابرتسون که از استادهاي دانشگاه وارتون است در اين زمينه مي گويد که پرينترهای سه بعدی ممکن است روز به روز بيشتر جا بيفتند اما احتمال اين که بتوانند نظر عموم مردم را به خود جلب کنند بسيار پايين به نظر مي رسد.
رابرتسون در اين دانشگاه نوآوري و توسعه توليد تدريس مي کند و خودش دو پرينتر سه بعدي ميک بوت دارد که قيمت هر کدام از آن ها بيش از چند هزار دلار است. او مي تواند با استفاده از اين پرينترها، براي پسرش اسباب بازي درست کند يا ابزارهاي شکسته و معيوبش را دوباره بسازد. اما او معتقد است که پرينترهاي سه بعدي بيشتر براي انجام کارهاي مهم تري ساخته شده اند و زياد جالب نيست که کارهاي پيش پا افتاده را با آن ها انجام دهيم..
اولين اسلحه سه بعدي درجهان
چند ماه پيش اعلام شد که يک اسلحه با پرينت سه بعدی ساخته شده است. اين اسلحه ليبريتور نام داشته و همه اجزاي تشکيل دهنده آن از جنس پلاستيکي بودند. اما در عرض چند وقت باز هم شاهد پيشرفت در صنعت پرينترهای سه بعدی بوديم و به فاصله بسيار کمي اسلحه اي توليد شد که يک اسلحه کاملا واقعي است.
تمام اجزاي فلزي اين اسلحه توسط چاپ سه بعدي و به روش تف جوشي ليزري و شکل دادن پودر فلزات ساخته شده است. در واقع بايد گفت که اين اسلحه يک کپي از سلاح کمري 1911 است و به خوبي يک اسلحه نيمه اتوماتيک شليک مي کند. در مورد فرآيند طراحي و ساخت اين اسلحه بايد گفت که شرکت ساليد کانسپتس مجوز اين کار را گرفته است و در ابتدا يک مدل سه بعدي از سلاح کمري 1911 تهيه کرده است و سپس مراحل توليد را پشت سر گذاشته است.
به اين ترتيب که طي مکانيزمي به کمک ليزر، پودر فلز را حرارت داده تا گداخته شود و در نهايت بعد از حذف يک سري مواد زائد از روي قطعات به محصول نهايي و دلخواه خود دست پيدا کرده است. آقاي مک گوان که يکي از مديران ارشد اين شرکت است در اين رابطه اظهار داشته که ما اقدام به ساخت اين اسلحه کرده تا نشان دهيم که فناوري تف جوشي ليزري روي فلزات امکان پذير است. به عبارتي بايد گفت که بعد از توليد اين محصول بسياري از کارشناسان و متخصصان اعلام کردند که فناوري پرينت سه بعدي ديگر يک سرگرمي نيست و پا به دوره جديدي گذاشته است.
مسلما سازندگان اسلحه به زودي از اين فناوري براي ساخت قطعات پيچيده يا سفارشي اسلحه ها استقبال خواهند کرد. قيمت پرينترهاي سه بعدي موجود با توجه به سطحي که از نظر حرفه اي بودن دارند متفاوت است و در حال حاضر قيمت پرينترهاي حرفه اي چيزي حدود 500 هزار دلار است و به طور حتم کارخانه هاي مختلف براي خريد اين پرينترها سر و دست خواهند شکست. سرعت پيشرفت فناوري چاپ سه بعدي به مرحله اي رسيده است که مي توان گفت برق آسا است. در عرض چند ماه از يک اسلحه پلاستيکي که ظاهري شبيه به اسباب بازي داشته است به يک اسلحه فلزي و واقعي که قابليت شليک دارد دست پيدا کرده ايم و اين نشان مي دهد که تا چه حد فعالان اين عرصه کار خود را جدي گرفته اند.
يک پرينتر سه بعدي چگونه کار مي کند؟
با توجه به اين که اين فناوري به سرعت در حال پيشرفت و گسترش است و روز به روز امکانات بيشتري را در اختيار علاقه مندان خود قرار مي‌دهد، بد نيست که با طرز کار آن آشنا شويم. قبل از آن لازم است که بگوييم، چاپ سه بعدي فرآيند ساخت اشياي جامد سه بعدي از يک مدل ديجيتال است که بيشتر کارشناسان اعتقاد دارند يک انقلاب بزرگ در ساخت قطعات در کارخانه‌ها به حساب مي آيد. در اين ابزار موتور پرينتر، رشته پلاستيکي مانند يا همان ماده کامپوزيت را از داخل محفظه دستگاه برداشته و آن را با حرارت آب مي‌کند.
سپس عملکردي مشابه با دستگاه چرخ گوشت دارد و پلاستيک مايع شده را از سر لوله در نقاط معيني که با استفاده از محاسبات دقيق کامپيوتري تعريف شده‌اند، به قسمتهايي که بايد شي مورد نظر ايجاد شود، مي‌فرستد. به صورت همزمان با ارسال مواد روي هم انباشته شده، اين مواد از حالت مايع خارج شده و سفت مي‌شوند.
اگر بخواهيم به صورت مرحله به مرحله توضيح دهيم بايد گفت که براي ايجاد يک شي با استفاده از پرينترهای سه بعدی در مرحله اول نياز است که تصوير سه بعدي با استفاده از يک نرم افزار سه بعدي طراحي و آماده مي‌شود. در مرحله بعدي فايل تصوير مورد نظر که طراحي شده براي پرينتر ارسال مي‌شود. در مرحله سوم هم پرينتر، لايه‌هاي مايع، پودر، کاغذ يا فلز را از لوله موجود در ساختار خود به سطح ساخت فرستاده و مدل مورد نظر همزمان ايجاد و شکل گرفته مي‌شود.
بيشتر افرادي که به صورت تخصصي در اين زمينه فعاليت کرده و از جزئيات پيشرفت پرينترهاي سه بعدي اطلاع دارند معتقدند که اين پرينترها يک انقلاب صنعتي به راه خواهند انداخت. در حال حاضر کيفيت اشياي چاپ شده توسط پرينترهاي سه بعدي و معضل مالکيت معنوي آن‌ها مسائلي هستند که به سرعتگيرهايي براي پيشرفت اين ابزار تبديل شده‌اند اما بدون شک پرينترهای سه بعدی مي‌تواند انقلابي را در صنعت توليدات کارخانه‌اي، طراحي صنعتي و علم پزشکي ايجاد کند.
از نمونه‌هاي ايجاد شده در اين راستا مي‌توان به يک اسلحه کاري اشاره کرد که در ماه مي 2013 پرينت گرفته شده است يا سلول‌هاي بنيادي که براي تست داروها و ساخت مينياتوري چيزهاي مختلف استفاده مي‌شود. همچنين تا به حال يک گوش مصنوعي هم با استفاده از اين پرينترها چاپ شده است که مي‌تواند سيگنال راديويي را به انسان منتقل کرده و قدرت شنوايي ايجاد کند. شايد براي شما هم جالب باشد که بدانيد در ساخت مفهومي پايگاه فضايي مستقر در ماه هم از فناوري پرينترهای سه بعدی استفاده شده است و براي اين کار از خاک ماه به عنوان مواد اوليه استفاده شده است.
2. این قایق که در طول 42 روز و به وسیله یک پرینتر سه بعدی خانگی، بصورت قسمت به قسمت طراحی و ساخته شده است و حال امکان استفاده از آن مانند یک قایق معمولی وجود دارد.
3. اشکال هندسی که بصورت سه بعدی در تصویر فوق میبینید، از شکر تهیده شده اند! بله درست شنیدید، شِکَر! میتوان انها را بعنوان شیرینی های تزئینی استفاده کرد یا به عنوان جایزه به بچه ها داد.
4. این دستگاه هم یک تفنگ است، البته نه یک تفنگ خطرناک و کشنده، بلکه تفنگی که هواپیماهای کاغزی را بصورت اتوماتیک به پرواز در می آورد.
5. این هم یک گیره برای نگه داشتن تلفن هوشمند یا تبلت در هوا است که به وسیله پرینتر سه بعدی ساخته شده و میتوان آن را به پایه چراغ مطالعه وصل کرد تا در هنگام استراحت، به سادگی بتوانید فیلم های مورد علاقه تان را مشاهده کنید!
6. کفش مورد علاقه ی خودتان را با توجه به شکل و سایز پایتان و البته سلایق شخصی طراحی کنید!
7. این شکل سه بعدی نیز توسط پرینترهای سه بعدی طراحی و ساخته شده که نکته ی خاص در آن، جدا بودن و امکان حرکت مکعب های داخلی است که در حالت عادی تولید چنین محصولی شاید غیرممکن باشد.
8. نظرتان درباره یک خانه ی پرینت شده چیست؟ مصالح ساختمانی را داخل پرینتر بریزید تا خانه ی مورد نظر شما را پرینت کند. این خانه ها برای اولین بار در چین ساخته شده اند.
9. این قاب زیبا نیز یکی از نمونه های کیس های طراحی شده برای تلفنهای هوشمند میباشد که براحتی میتوان آن را بسته به مدل تلفن هوشمند و شکل و طراحی مورد نظر تغییر داد تا یک قاب اختصاصی برای تلفن هوشمند خود داشته باشیم.
10. این دستگاه نیز که با پرینتر سه بعدی ساخته شده است، میتواند در آزمایشگاه ها برای ترکیب چند مایع و ایجاد محلول خاص به کار گرفته شود، یا اینکه یک نوشیدنی خاص از ترکیب چند نوشیدنی به مقادیر مشخص برایتان تهیه کند.
همیشه ایده های جالبی برای وسایل جدید به وجود می آیند که ممکن است شما نیز چنین ایده هایی در ذهن داشته باشید. اگر اینطور بود، حتما آنها را با ما درمیان بگذارید.
 ● پرینت سه بعدی از شما، تنها ۳۰۰ دلار !
پرینت سه بعدی از شما، تنها ۳۰۰ دلار ! شرکت آلمانی تازه تاسیس TwinKind با دریافت ۳۰۰ دلار یک مدل کوچک از شما با جزئیات خیره کننده و حیرت آور خواهد ساخت، با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی.
شرکت تازه تاسیس TwinKind با دریافت ۳۰۰ دلار یک مدل کوچک از شما با جزئیات خیره کننده و حیرت آور خواهد ساخت، با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی.
در یونان باستان، ثروتمندان و صاحب منصبان سفارش ساخت مجسمه های برنزی خودشان را می دادند؛ قرنها بعد پرتره های نقاشی جای مجسمه ها را گرفتند و پرتره های سفارشی افراد هر روز کشیده می شدند. سرانجام بعد از گذر قرنها اتفاق مشابهی تنها در ۱۵ دقیقه می افتد. در سالهایی که گذشته لحظه های خاصی وجود داشته که با زدن دکمه شاتر دوربین آن را برای همیشه ثبت کرده اید. خوب ! قدم بعدی چیست ؟ بهتر است که برگردیم به چیزی شبیه همان یونان قدیم. خیلی شبیه.
شرکت TwinKind واقع در هامبورگ آلمان با استفاده از اسکن ۳۶۰ درجه و پرینت سه بعدی از شما، یا کسانی که دوست دارید و یا حیوان خانگیتان یک مجسمه کوچک با جزئیات بسیار خواهد ساخت. اگر مدلهای ساخته شده خیلی نزدیک به واقعیت نبودند شاید این موضوع حیله گرانه و منفعت طلبانه به نظر می رسید اما نتیجه کار به طور شگفت آوری طبیعی و واقعی است، طوری که همه حالات صورت، مدل موها، حتی چروکها و تاشدگی لباسها با رنگهای بسیار طبیعی به صورت سه بعدی چاپ می شوند تا مجسمه ای حیرت آور داشته باشید با تمام جزئیات.
قیمت این مجسمه ها در سایز ۶اینچی و با ۳۰۰ دلار شروع می شود و تا مجسمه ۱۳ اینچی به قیمت ۱۷۰۰ دلار می رسد.
TwinKind توسط دو طراح به نامهای Kristina Neurohr و Timo Schaedel پایه گذاری شد. آنها در یک نمایشگاهی در توکیو یه قرفه ای که خود را عکس سه بعدی جهان معرفی می کرد برخوردند و به شدت تحت تاثیر قرارگرفتند و به مدلهای کوچکی که آنجا ارائه شده بود علاقه پیدا کردند و همین کافی بود تا خودشان را برای شروع کاری جدید آماده کنند. در ابتدا اسکن کردن مشتریها توسط دست صورت می گرفت.
بعد از تحقیقات و سعی و تلاش بسیار آنها بالاخره با استفاده از روشی شبیه به عکس برداری ۳۶۰ درجه توانستند در کسری از ثانیه از مدلها عکس بگیرند یا به قولی دیگر آنها را اسکن کنند.
درست است که محصولات نهایی کوچکند اما فناوری به کار رفته و روند کاری تا آماده شدن محصول به قدر کافی بزرگ و پیچیده هستند.
البته همچنان محدودیتهایی هم وجود دارد. برای اینکه خللی در اسکن شما پیش نیاید نباید لباسهای از جنس ابریشم بپوشید و عینکتان را هم باید بردارید. البته آنها بعد از اسکن با استفاده از نرم افزارها تغییرات لازم را می دهند، برای مثال برای شما عینک می گذارند. بعد از اینکه شما اسکن شدید با استفاده از اطلاعات دوربینها یک مدل نه چندان ظریف از شما پرینت می شود، سپس با استفاده از ابزارها و یا باکمک دست جزئیات با دقت تمتم بر روی مجسمه شما پیاده می شود تا در نهایت مجسمه کوچکی از خودتان داشته باشید.
فناوری مامنبع
پرینت سه بعدی "نای"
پرینت سه بعدی “نای”، جان سه کودک را از خطر مرگ نجات داد و حالا آنها می‌توانند با کمک این نای مصنوعی به راحتی نفس بکشند. بر اساس گزارشی که از این تحقیق در مجله “ساینس ترانسلیشنال مدیسن” منتشر شده این وسیله که برای هر کدام از بیماران جداگانه ساخته شده مثل بسیاری از محصولات سه بعدی از ماده‌ای ساخته شده که همراه با رشد کودک تغییر شکل می‌دهد و بزرگ‌تر می‌شود.
به گزارش بولتن به نقل از ترنجی، پرینت سه بعدی "نای”، جان سه کودک را از خطر مرگ نجات داد و حالا آنها می‌توانند با کمک این نای مصنوعی به راحتی نفس بکشند. بر اساس گزارشی که از این تحقیق در مجله "ساینس ترانسلیشنال مدیسن” منتشر شده این وسیله که برای هر کدام از بیماران جداگانه ساخته شده مثل بسیاری از محصولات سه بعدی از ماده‌ای ساخته شده که همراه با رشد کودک تغییر شکل می‌دهد و بزرگ‌تر می‌شود.
تعداد کودکانی که در این طرح مطالعاتی مشارکت داشتند چندان زیاد نبود و به همین خاطر نمی‌توان تایید کرد این وسیله برای همه کسانی که با این مشکل روبرو هستند کار خواهد کرد. محققان بیمارستان کودکان دانشگاه میشیگان می‌گویند با این وجود این آزمایش نشان می‌دهد ابزار ساخته شده می‌تواند برای موارد بیماری لاعلاج امیدبخش باشد.
از هر ۲ هزار کودک یک نفر به ضعف و ناکارآمدی نای مبتلا است. نای وظیفه انتقال هوا به ریه‌ها را به عهده دارد. شانس زنده ماندن این افراد معمولا کم است اما اگر تا سه سالگی دوام بیاورند احتمال این که نای‌شان قوی‌تر شود و بتوانند راحت نفس بکشند زیاد است. کایبا گیونفریدو یکی از این کودکان وقتی سه ماهه بود با این مشکل مواجه شد. او وضعیت دشواری داشت و به خاطر اینکه بدنش نمی‌توانست اکسیژن کافی بگیرد می‌بایست تحت مراقب ویژه قرار می‌گرفت.
پس از اینکه پزشکان تایید کردند تنها شانس او استفاده از این ابزار است والدینش او را برای شرکت در این طرح آزمایشی داوطلب کردند و در جریان آن یک ابزار کمکی برایش تولید شد تا به تنفسش کمک کند.
دکتر گلن گرین رئیس این تیم تحقیقاتی این مورد حرکتی پیشگامانه توصیف می‌کند. پژوهشگران می‌گویند کایبا( تصویر مطلب) حالا "یک بچه پر جوش و خروش سه ساله است که به مدرسه آمادگی می‌رود و آینده روشنی دارد.
مادر کایبا می‌گوید اولین بار که او در بیمارستان بستری شد دکترها به ما گفتند نمی‌تواند از پسش بربیاید. "این موضوع که بچه ما اولین کسی بود که قرار بود با استفاده از این ابزار درمان شود خیلی ترسناک بود اما چاره دیگری نداشتیم.”
حالا این گروه تحقیقاتی عمل مشابهی را روی دو کودک دیگر هم که از همین بیماری رنج می‌بردند انجام داده است. حال هر دوی این کودکان خوب توصیف شده است.
مقالات
پرینتر های سه بعدی، ساخت خانه در 20 ساعت!
پرینتر های سه بعدی، ساخت خانه در 20 ساعت!
شاید تاکنون مطالبی در مورد پرینت سه بعدی خوانده اید و یا شاید آنرا محدود به داستان های علمی و تخیلی می دانید. اما باید بدانید که امروزه این رویا به واقعیت تبدیل شده است بطوریکه یک خانه بزرگ به کمک این فناوری در چند ساعت ساخته می شود.
در این مطلب به بررسی دقیق و جزیی نحوه عملکرد این تکنولوژی نخواهیم پرداخت بلکه می خواهیم به طور اجمالی روش کار و برخی نمونه هایی از آن در دنیای واقعی را داشته باشیم.
پرینت سه بعدی یک طرح اولیه کامپیوتری (CAD) دارد و چگونگی ساخت نیز بصورت لایه لایه است. یعنی جسم نهایی از چیده شدن این لایه ها بر روی یکدیگر بدست می آید.
مواد مختلفی برای ساخصت مواد از این طریق به کار می روند این مواد می توانند بصورت مایع، پودر و یا ورقه های نازک باشند و از جنس هایی نظیر پلاستیک، شیشه، فلز و پلیمر و … .
پرینتر های سه بعدی در اندازه های مختلف برای تولید قطعات بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می گیرند، در شکل زیر نمونه ای از این پرینترها را مشاهده می کنید:
به کمک پرینتر سه بعدی می توان اشیای زیبا و تزیینی ساخت که نمونه های از آن را در تصاویر زیر مشاهده می نمایید:
اما کاربرد های پرینتر های سه بعدی بسیار بیشتر از خلق اجسام هنری و تزیینی است. پس اگر موافقید نگاهی می اندازیم به کاربرد های این تکنولوژی.
اِما (Emma) دختری دو ساله است که دارای بیماری مفصلی کمیابی به نام arthrogryposis است وی از بالا آوردن دستان خود ناتوان است. پزشکان توانستند به کمک طراحی کامپیوتری و سپس پرینت سه بعدی ژاکتی را همراه یا یک بازوی متصل به آن بسازند که او را قادر ساخت فعالیت نرمال دستان خود را باز یابد
در شکل زیر اسلحه ای کامل با قابیلت شلیک را مشاهده می کنیم که به کمک فناوری پرینت سه بعدی ساخته شده است!
اما یک کاربرد جالب توجه آن ساخت خانه واقعی در 20 ساعت است!
پروفسور بهرخ خوشنویس بر روی ساخت سازه های بزرگ با ماده ای که مقاومتی سه برابر بتن دارد کار می کند. با به کار گیری چندین دستگاه از این پرینتر های سه بعدی می توان یک مجتمع آپارتمانی را در چند روز ساخت.
ساخت تجهیزات و ایستگاه هایی فضایی به کمک ربات هایی که می توانند به کمک پرینت سه بعدی رباتی مشابه خود در فضا را تولید کنند از پروژه هایی است که پروفسور خوشنویس به کمک تیم خود در ناسا بر روی آن کار می کند.
پرینتر سه بعدی چیست؟
پرینت سه بعدی یا تولید فزاینده به تولید یک جسم سه بعدی قابل لمس، از یک فایل دیجیتالی گفته می شود. چون این فرآیند به صورت لایه به لایه انجام می شود به آن فرآیند افزودنی می گویند. به این ترتیب که جسم از پایین شروع به شکل گرفتن می کند و هرچه پیش می رود لایه های بیشتری رو لایه های زیرین قرار می گیرد تا در نهایت جسم پرینت شده کامل شود. جنس این لایه ها از مواد مصرفی پرینتر سه بعدی است. هر لایه مانند یک تکه از سطح مقطع افقی بریده شده از آن جسم دیده می شود.
مواد مصرفی پرینتر سه بعدی
پرینتر سه بعدی یکی از فناوری های نوظهور است و این قابلیت را ایجاد می کند که هر گونه جسم سه بعدی را با هر نوع پیچیدگی تولید کند و برای این کار لازم است تنها شکل مورد نظر در یکی از نرم افزارهای سه بعدی ساز طراحی و بعد آن را با متریال های مختلف چاپ کرد.
تمامی سازندگان و تولیدکنندگان صنعتی برای تست محصولات خود، نیاز به پیش تولید آن به منظور تکمیل و برطرف نمودن نقص های احتمالی دارند. امروزه چاپ سه بعدی این امکان را فراهم کرده که در کوتاه هترین زمان، کم ترین هزینه و صرف نظر از پیچیدگی های نمونه، پیش تولید را انجام دهند. برای این کار فرآیندهای مختلفی از چاپ سه بعدی وجود دارد که هر کدام از آنها در صنایع مختلف استفاده می شود و برای چاپ نمونه به وسیله هر کدام از این فرایندها نیازمند مدل سه بعدی نمونه، توسط نرم افزارهای سه بعدی سازی مانند CAD و یا اسکنرهای سه بعدی هستیم.
اساس کار این چاپگرها این است که فایل سه بعدی توسط نرم افزارها به لایه های مجزا تفکیک شده و توسط پرینتر قابل خواندن می شود سپس چاپگر به طراحی و ساخت لایه ها پرداخته و در نهایت نمونه مورد نظر ساخته می شود. فنآوری های متفاوتی از چاپ سه بعدی هستند که هر کدام با مواد اولیه مخصوص عملیات چاپ را انجام می دهند. این مواد می توانند از جنس پلاستیک، فلز، سرامیک و... باشند. درحال حاضر بیشترین کاربرد بازار جهنی از مواد پلاستیکی است که معمولاً پلاستیک ABS و پلاستیک PLA مناسب ترین آنها هستند.
پرینتر سه بعدی چگونه کار می کند؟
تفاوت تمامی پرینترهای سه بعدی در تکنولوژی و مواد مصرفی آنها است که آنها را از هم متمایز می کند. به عنوان مثال برخی پرینترهای سه بعدی بر پایه پودر (نایلون، پلاستیک، سرامیک و فلز) که با استفاده از یک منبع حرارت نوری (لیزر) ذوب شده و سپس جامد می شوند و شکل نمونه مورد نظر را می گیرند عمل چاپ را انجام می دهند. در برخی دیگر رزین های پلیمری با استفاده از لیزر لایه به لایه سفت و سخت شده و شکل جامد به خود می گیرند. (این لایه ها بسیار نازک هستند).
جهش قطرات ریز از مواد به سطح پلت فرم نیز که بیانگر تکنولوژی جوهر افشان در چاپ دو بهدی هستند، در چاپ سه بعدی به عنوان تکنولوژی جهش چسب شناخته می شوند.
رایج ترین این تکنولوژی ها، تکنولوژی FDM است که در آن مواد اولیه از جنس پلاستیک ABS و یا PLA پلاستیک  به صورت رشته ای از طریق نازل دستگاه عبور کرده و پس از گرم شدن عمل لایه سازی را انجام می دهد از آنجا که چاپ سه بعدی امکان ساخت مستقیم و دقیق قطعات را فراهم می کند می توان با این تکنولوژی اشیء پیچیده و با قابلیت های بسیار بالا را بدون نیاز به مونتاژ و در کمترین زمان تولید کرد.
با این حال یکی از مهمترین نکات اساسی تولیدی موفق با این دستگاه، طراحی بسیار دقیق نمونه ها می باشد و غیر از این عملیات مهم، آماده سازی فایل و همچنین تبدیل آن می تواند پیچیده و زمان بر باشد به ویژه برای قطعاتی که در طول فرآیند ساخت بسیار پیچیده هستند. با این حال بروز رسانی مستمر نرم افزار و ارتقاء آن می تواند به کاهش زمان و طول این روند کمک به سزایی کند. علاوه بر این پس از پایان کار چاپ بیشتر قطعات نیاز به پردازش دارند، این مرحله که شامل سنباده زدن، صیقل دادن، رنگ و یا دیگر نکات تکمیلی کار است، نیازمند زمان و مهارت بالایی است. و به طور خلاصه می توان گفت این تکنولوژیهم اکنون اینکار تنها با استفاده از متریال های معدودی قابل اجراست اما کار بر روی تولید با انواع متریال مختلف همچون فلزات، مواد خوراکی، مواد بیولوژیک و سایر اقلام نیز در مرحله تحقیق و توسعه است و در آینده ای نزدیک تحول بزرگی در فرآیند تولید ایجاد خواهد کرد.
محصولات خود را بهتر و سریع تر بسازیدم
مدل سازی سریع به کارخانه ها و اشخاص کمک می کند تا خیلی سریع تر از قبل ایده های خود را به محصولات موفق تبدیل کنند.با پرینتر سه بعدی، بعد از طراحی نمونه خود در نرم افزارهای سه بعدی ساز، محصول خود را با اندازه واقعی در دست بگیرید، به امتحان آن بپردازید و  از آن بازخورد بگیرید.
 مزایای پرینت سه بعدی :
انعطاف پذیری برای طراحی های مکرر
مهم نیست که چه طراحی می کنید، هر چه باشد یقینا محصول بی عیبی برای بار اول در نخواهد آمد. امتحان کردن محصول، ارزیابی و رفع نواقص آن بهترین راه برای آنست که ببینید کدام طراحی جواب می دهد و کدام خیر. مدل سازی سریع با پرینتر سه بعدی قابلیت انعطاف پذیری زیادی به شما می دهد تا چرخه آزمون و خطا را با هزینه کمتر طی کنید.
کاهش دوباره کاری ها
در حالت معمول، هرچه دیرتر عیبی در محصول پیدا شود، هزینه بیشتری برای رفع آن لازم است. پیدا کردن نقصان محصول و رفع آن همان موقع در قدم اول طراحی، برای جلوگیری از دوباره کاری و اتلاف هزینه و منابع ضروری است. مدل سازی سریع با پرینتر سه بعدی، به طراحان صنعتی و مهندسان این امکان را می دهد تا در زمان کوتاه تری، تجدید نظر بیشتری برای رسیدن به مطلوب داشته باشند حتی وقتی شما زمان کمی بین تست تمام و کمال محصول خود تا فروش دارید.
به اشتراک گذاشتن ایده ها
نمونه های فیزیکی، به همکاران، مشتری ها و فروشنده ها ایده را بهتر منتقل می کند تا نمونه های دیجیتالی. مدل سازی سریع، بازخورد شفاف و لازم را برای تولید یک محصول خوب فراهم می آورد و به طراحان اجازه می دهد تا سریعا نظرات را به خروجی تبدیل کنند.
آزمون محصول در دنیای واقعی
قبل از سرمایه گذاری برای تولید انبوه، بدانید که محصول شما دقیقا چه شکلی است و چه طور کار میکند. با امکان اضافه شدن مواد مصرفی بیشتری به پرینتر های سه بعدی ماشین های هوشمند هزاره سوم در آینده نزدیک حتی محصول خود را می توانید به همان جنس بسازید، رنگ بندی خود را روی آن پیاده کنید و آن را ببینید. اضافه بر این، اگر تولید نهایی محصول شما احتیاج به قالب یا الگویی داشته باشد شما می توانید در کمترین زمان آن را خودتان بسازید.
مواد مصرفی
ماشین های هوشمند تولید کننده مواد مصرفی پرینتر سه بعدی
فیلامنت های ماشین های هوشمند مطابق با استانداردهای جهانی و در 24 رنگ تولید می شوند. این فیلامنت ها برای بهترین کیفیت پرینت و از بیست جنس مختلف  ساخته می شوند که رایح ترین انها pla   و  abs هستند.  و پس از طی کردن تست های کیفیت به دست مشتریان پرینتر سه بعدی می رسد.
 1ABS چیست؟
•    PLa چیست؟
انواع زیادی از مواد مصرفی وجود دارد که پرینتر های سه بعدی از آن تغذیه می کنند اما دو پلاستیک ABS و PLA از بقیه رایج ترند. هم ABS و هم PLA با عنوان ترموپلاستیک شناخته می شوند. به این معنی که آنها در معرض گرما نرم و انعطاف پذیر می شوند و در هنگام سرما سخت. این فرآیند می تواند بارها و بارها برای آنها تکرار شود. قابلیت ذوب شدن و دوباره شکل گرفتن،ویژگی هایی است که آنها را در جامعه چاپگرهای سه بعدی شایع کرده و باعث شده این دو نوع پلاستیک بیشتر به عنوان مواد مصرفی یا متریال پرینتر سه بعدی شناخته شوند.
امروزه در صنعت پلاستیک ABS کاربردهای زیادی دارد. به طور مثال از کاربردهای آن می توان به تولید انواع لوله ها (مانند آب و فاضلاب)، قطعات خودرو، مونتاژهای الکترونیکی، محافظ های صنعتی (یکی از خواص ABS جذب ضربه است)، وسایل آشپزخانه، آلات موسیقی، جعبه ها و کیف های محافظ و اسباب بازی ها اشاره کرد.
ویژگی های عمومی ABS
به طور کلی ABS بسیار با دوام و محکم است، انعطاف پذیری کمی دارد و در برابر گرما مقاوم است. پرینترهای سه بعدی در مرحله اول روی پلاستیک ABS دمایی بین 210 تا 250 درجه سانتی گراد اعمال می کنند سپس پردازش روی آن را روی میز کاری که در پرینترهای سه بعدی تعبیه شده انجام می دهند. به این ترتیب متریال پرینت شده نه تاب برمی دارد نه می شکند.
از نظر قیمت، ABS از ارزانترین مواد مصرفی پرینتر سه بعدی است که یکی از دلایل استفاده زیاد آن در جامعه پرینت سه بعدی همین است. این نوع پلاستیک کاربردهای زیادی به عنوان خوراک پرینتر سه بعدی دارد مخصوصا اینکه به راحتی سمباده می خورد ( برای تولید نمونه های صاف) و قابل رنگ شدن است. بخش های پرینت شده یا شکسته شده به راحتی با چسب های مخصوص روی هم سوار می شوند و در استون (پاک کننده ناخن) حل می شود. ABS عموما در رنگ های سفید، مشکی، قرمز، آبی، زرد و سبز یافت می شود و همینطور مدل شفاف ( بی رنگ ) و ظاهر ماتی دارد.
اشکالات ABS
اما ABS اشکالاتی نیز دارد. اولین مورد آن است که از نفت ساخته می شود و در طبیعت غیر قابل تجزیه است، اما خوشبختانه بازیافت می شود. اشکال دیگر، اینست که دود (البته ملایم) تولید می کند که در محیط های تولید دستگاههای پرینتر سه بعدی یا تست و ارزیابی آنها به یک هود نیاز است. همچنین ABS زیر نور آفتاب به مدت طولانی خراب می شود.
اگر قصد استفاده از فیلامنت ABS خود به مدت طولانی ندارید بهتر است آن را از محفظه خود بیرون نیاورید. همچنین ABS رطوبت موجود در محیط را جذب می کند و این امر می تواند در کیفیت پرینت شما تأثیر بگذارد.  plaیک ترموپلاستیک زیست تخریب پذیر است که از منابع تجدیدپذیری مانند آرد ذرت، نیشکر و نشاسته مشتق گرفته می شود. برای همین فیلامنت های PLA از جمله مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی است که دوستدار محیط زیست است در مقایسه با بقیه پلاستیک ها مانند ABS که از مشتقات نفتی گرفته می شود.
کاربردهای PLA
از کاربردهای PLA می توان به پزشکی اشاره کرد برای بخیه زدن و ایمپلنت های جراحی که دارای ویژگی است که میتواند اسید لاکتیک بدون اثر را در بدن تعدیل کند. اتصالات ایمپلت های جراحی مانند پین ها ولوله ها نیز از PLA ساخته می شود که ظرف شش ماه تا دو سال در بدن انسان تجزیه می شوند. همچنین PLA در بسته بندی مواد غذایی نیز استفاده می شود. در ساخت لوازم یکبار مصرف ( قاشق و چنگال)، لوازم خانگی، مواد بهداشتی و حتی پوشک از PLA استفاده می کنند. به همین دلیل PLA به عنوان یک پلاستیک سالم و امن شناخته می شود. برای آن هایی که می خواهند با PLA فنجان، بطری آب یا هر لوازم دیگری که با غذا و نوشیدنی در ارتباط است پرینت کنند این نکته قابل ذکر است که یادتان باشد رنگ های فیلامنت های PLA به اندازه خود PLA بی خطر نیست. متاسفانه در دفترچه اطلاعات استفاده از این مواد هیچ اشاره ای به ترکیبات شیمیایی رنگ های فیلامنت ها یا پتانسیل ایجاد مسمومیت آنها هیچ اشاره ای نمی شود.
ویژگی های PLA
PLA وقتی پرینت می شود بسیار سخت و محکم است ولی مقداری شکننده. آستانه ذوب آن در قیاس با ABS پایین تر است و در حدود 160 تا 220 درجه سانتی گراد ذوب می شود. برای همین به گرم کردن میز کار پرینتر سه بعدی نیاز نیست ولی اگر گرم شود پرینت، کیفیت بهتری خواهد داشت. PLA زمان زیادی برای خنک شدن لازم دارد برای همین کارشناسان پرینتر سه بعدی توصیه می کنند به جای صرف زمان برای سرد شدن از یک خنک کننده یا فن استفاده شود. در هنگام گرما بوی کمی تولید می کند مانند بوی ذرت یا پنکیک ولی مثل ABS دودی از خود متصاعد نمی کند برای همین در محیط کار با آن هود لازم نیست و برای کارکردن در خانه نیز امن است. PLA سمباده زده می شود و با رنگ های آکریلیک رنگی نیز می شود ولی اکثر مردم ترجیح میدهند از فیلامنت های رنگی استفاده کنند. چسب زدن PLA مانند ABS به راحتی انجام نمی شود. برخی نیز برای چسب زدن به سراغ سیانوآکریلات (چسب های قوی تر) می روند اما آن مضرات خاص خودش را دارد مانند اینکه باید با دستکش و عینک مخصوص مصرف شود چون شدیدا چسبنده است به دست یا بدن بچسبد جداشدنش راحت نیست.
اشکالات PLA
PLA به خاطر ضرر کمترش برای بدن انسان و سازگار بودن با محیط زیست انتخاب رایجی برای استفاده پرینترهای سه بعدی شده است اما اشکالات خودش را دارد. مثل اینکه در برابر گرمای زیاد دوام نمی آورد و نرم می شود. البته این مورد می تواند مزیت هم باشد وقتی شما می خواهید قسمت پرینت شده را جوش دهید، خم کنید یا تعمیر کنید. برای این کار می توانید آن را دوباره گرما دهید.
PLA در رنگ های متنوعی وجود دارد و همچنین نیمه شفاف و کدر که البته مدل نیمه شفاف آن بسیار جالب است مخصوصا وقتی "در شب می درخشد". PLA های نرم هم وجود دارند برای مصارفی که احتیاج به انعطاف زیادی است اما کار با آنها به شدت سخت است و تهیه آن ها نیز مشکل است.
به مانند ABS رطوبت موجود در هوا را جذب می کند و حتی از ABS استعداد بیشتری در این زمینه دارد. در چنین حالتی PLA بیشتر سفت می شود و پرینت کردن با آن مشکل است همچنین وقتی PLA خیس شود دمای بیشتری برای گرم کردن آن لازم است.
اسکنر سه بعدی sense
اسکنر سه بعدی sense از هوشمندترین ابزار اسکن سه بعدی دستی است که با آن می توانید از اجسام دنیای خود فایل سه بعدی تهیه کنید، به راحتی آن را ویرایش کنید و از تبدیل نمونه های واقعی به دیجیتال لذت ببرید.
_______________________________________
طراحی سه بعدی
اگر می خواهید محصول خود را ازپایه طراحی کنید یا به فکر باز طراحی آن هستید،پرینترهای سه بعدی  طرح های نوینی برایتان در نظر دارد که بلافاصله بعد از طراحی می توانید طرح را در دست بگیرید، روی میز کار مدیران و مشتریان خود بگذارید و نظر خواهی کنید. طراحان صنعتی به ابزارهای طراحی مسلط هستند و آزمون خود را در طراحی های مختلف پس داده اند. البته که خود می توانید این مهارت ها را ببینید.
نمونه کارها
نمونه های پرینت شده با پرینتر سه بعدی
کاربردهای صنعتی، پزشکی و معماری پرینترهای سه بعدی را در نمونه کارها ی  ساخته با پرینتر های سه بعدی را در زیر مشاهده می کنیدو

بالا